top of page
Untitled design-9.jpg

Gülüş Tasarımı

Günümüzdeki yenilikler

Gülüş tasarımı dişlerin ağız içindeki pozisyonlarını, büyüklüklerini, dişlerin birbirleri ile olan ilişkisini ve dişlerin dudaklar, diş etleri gibi diğer yapılarla olan ilişkilerinin değerlendirilmesi ve sonrasında çeşitli düzenlemeler sayesinde kişiye en uygun gülüş tasarımının sunulması için geliştirilmiş bir konsepttir. 

Daha önceden sadece maket üzerinde yaptığımız çalışmalarla hastalara tedavi sonrasındaki muhtemel görüntüyü gösterebiliyorduk. Artık gelişen teknoloji sayesinde hastaların ağzında da nasıl bir görüntü elde edeceğimizi bilgisayar yardımı ile gösterebiliyoruz.
 

Planlama

Her bir dişin olması gereken bir boyutu, pozisyonu, açısı ve rengi bulunmaktadır. Ağızda gelişim sırasında veya daha sonradan ortaya çıkan bozukluklar neticesinde dişin bu özellikleri doğal olarak olması gereken değerlerden uzaklaşmış olabilir. Böyle bir durumda hangi yapıların ve hangi dişlerin en çok bu duruma neden olduğu belirlenip gerekli düzeltmeler için tedavi planı çıkartılmalıdır.

 

Gülüş tasarımını porselen kaplama, ortodontik tedavi gibi diğer estetik yaklaşımlardan ayıran en önemli şey sadece dişlerin değerlendirilmemesi aynı zamanda diğer yapıların da hesaba katılarak hasta hem normal pozisyonda iken, hem konuşurken hem de gülerken en doğal ve en iyi görünümün elde edilmesidir. 

Gülüş tasarımında aşağıdaki tedaviler uygulanabilir;
 • Ortodontik tedavi

 • Estetik diş dolgusu
   

 • Porselen kaplama
   

 • Dudak dolgusu
   

 • Diş etlerinin tedavi edilmesi
   

Estetik Diş Hekimliği

Diş Hekimliği artık sadece ağrıyan bir dişin tedavi edilmesi veya eksik olan bir diş yerine yenisinin yapılması değildir. Görünümün her zamankinden daha önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz ve yüzümüzün en önemli parçalarından birisi olan ağzımızın da yapısı ve görünüşü büyük önem taşımaktadır. Estetik diş hekimliğinde dişler tek başına ele alınmaz. Bunun yanı sıra ağız komple bir organ olarak ele alınır ve dişlerin pozisyonu, büyüklüğü, şekli ve rengi gibi faktörler de hesaba katılarak en estetik görünüşün nasıl olabileceği yönünde hesaplamalar yapılır. 

Estetik diş hekimliğinde dişler, dudaklar ve diş etleri ayrı ayrı değil, bir bütün olarak ele alınır. Hastanın konuşurken, gülerken ve ağzı kapalı iken tüm planlardan görünümü hesaplanarak kişinin yaşına, yüz hatlarına ve diğer karakteristik özellikleri dikkate alınarak tedavi planı yapılır. Bu sayede hastanın memnun olacağı bir görünüm oluşturulur.

Estetik diş hekimliğinde estetik diş dolguları, porselen kaplamalar, köprüler, implantlar, ortodontik tedaviler, dudak dolguları ve diş beyazlatma yöntemleri kullanılabilir.

Untitled design-10.jpg
My Approach
bottom of page